top of page

בכל סוף שנה אותו פסטיבל – הפקדות לפנסיה ולקרנות השתלמות של עצמאים ועצמאיות. אבל למה לעשות את זה רק בסוף השנה ולא בכמה פעמים במהלך השנה? קראו על היתרונות של הפקדות שוטפות

לא ייאמן, אבל כבר רואים באופק את סופה של שנת 2020.

איזו שנה הזויה!

מצד אחד, עשרות רבות של ימים דומים אחד לשני, באופן קצת מקריפ, חייבים לומר.

מצד שני, למרות זאת (ואולי דווקא בגלל?) גם השנה הזו עברה מהר, תודו.

 

טוב, היום אנחנו בנושא שרלוונטי וחשוב לעצמאיות ועצמאים בכל סוף שנה – הפקדות לגמל, פנסיה והשתלמות.

מראש אומרת: אני לא הולכת להיכנס כאן לסכומים, כמה צריך להפקיד וכו', כי אני מאמינה שרובנו המוחלט נעזר בשירותים של רואי חשבון.

מה שאני כן רוצה לכתוב כאן זה קצת הפוך על הפוך: למה בכלל לא כדאי לכם לדחות את ההפקדות לפנסיה והשתלמות לסוף כל שנה, ולהתחיל להפקיד אליהם בשוטף, מידיי חודש. 

כמובן שעבור 2020 זה כבר לא רלוונטי, אבל היי, עוד פחות מחודשיים מתחילה שנה חדשה, ואיתה גם הזדמנות לשפר הרגלים פיננסיים ישנים.

ההמלצה שלי עבורכם היא להתחיל להפקיד מידיי חודש אפילו סכומים קטנים, לגמל או פנסיה. וגם לקרן ההשתלמות. ואם אתם עצמאים ואין לכם קרן השתלמות, תדעו שזה must! (בפוסט הבא אני אסביר למה).

הפקדה יכולה להיות בסכום צנוע של כמה מאות שקלים בכל חודש, ואז בסוף השנה, אפשר להפקיד את השאר – בהתאם למה שנדרש בחוק, בתוספת היכולת והרצון לשים כסף בצד לחסכונות ולפנסיה.

עכשיו, מה ההיגיון שעומד מאחורי הפקדות שוטפות?

כולנו הרי מושקעים בבורסה – במניות ובאיגרות חוב. הסיבה לכך היא שקרן פנסיה, קופת גמל וקרן השתלמות הם מוצרים פיננסיים שמנוהלים באמצעות השקעה בבורסה. בגלל שאף אחד לא יודע ויודעת מה יעשו השווקים ביום כזה או אחר, עדיף להיות בשוק באופן רציף, בכל רגע נתון.

בואו נסתכל רגע על מה שקרה מתחילת 2020 בבורסה:

הבורסה "הכללית" בארה"ב (מדד S&P 500) עלתה ב-2.5% מתחילת השנה.

יש תחומים שרצו הרחק קדימה, למשל מניות טכנולוגיה. מדד נאסד"ק, שמוטה לתחום הטכנולוגיה, זינק ב-27% מתחילת השנה. הרי כולנו בזום, במחשב ובסמארטפונים...

מהצד השני של המטבע, מדדי המניות בבורסה בתל אביב שליליים מתחילת השנה, וחלק ממדדי איגרות החוב חיוביים.

אז כן, אם עדיין לא הפקדתם, אולי "דילגתם" על הירידות בבורסה בתל אביב. אבל, בסופו של דבר, מה שצריך לזכור זה שלרוב, בחסכונות שלנו יש תמהיל של השקעות – בארץ ובחו"ל, במניות ובאיגרות חוב. לכן, אולי נפגענו השנה מזה שהבורסה בתל אביב לא משהו, אבל בארה"ב הן עלו.

כל זה מתקשר באופן הדוק לסיבה השנייה שכדאי בגללה להפקיד משהו בכל חודש: הפקדה רציפה מנטרלת את התנודתיות של שוק ההון.

מה זה אומר?

השוק עולה ויורד כל הזמן, וכשאתם נמצאים בו כל הזמן, אתם עולים ויורדים יחד איתו. במצב כזה נוצר סוג של ממוצע בהשקעות ובחסכונות ("אסטרטגיית מיצוע", בלשון שוק הונית). זה אומר שבאמצעות רכישה במנות – כל פעם קצת - אנחנו מפזרים את הסיכון. לא קונים הכל ביום אחד, אלא לפי ממוצע של תקופה.

מקווה שהסברתי באופן פשוט, ושאולי זה יעודד אתכם להתחיל להפקיד

כבר בינואר הקרוב.

ואם יש לכם שאלות, תנו לי צעקה כאן למטה בתגובות.

 

>>> כמו תמיד, אני מציעה ש... בואו נדבר?

מוזמנים ומוזמנות לשלוח כאן הודעה ואצור קשר.

נוכל למצוא יחד את הדרך הטובה ביותר עבורכם לחסוך כעצמאים ועצמאיות.

שרון

הפקדות סוף שנה לעצמאים ועצמאיות – כך תעשו את זה חכם!

נובמבר 2020

Open_1.png
bottom of page